İletişim Bilgileri

EFE Kuluçka Makineleri ™ Alanya

  • Yetkili Kişi: Fikret Koçak
  • Telefon numarası: +90 (544) 232-40-85
  • +90 (542) 232-40-85
  • Skype: dtexlineturkiye
  • Adres: Zamanoğlu Cd. No. 52 B, Alanya, Antalya, 07400, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

Efe Kuluçka Makineleri ve Yedek Parça aksesuarlar

24.01.2016 20:27

EFE Kuluçka Makineleri Kullanma kılavuzu ve talimatı:

Kuluçka

Ambalaj içinde bulunanlar:

Köpük koruması (atmayın)
EFE Kuluçka makinesi Güç kablosu
Talimat kitapçığı
Fatura ( Garanti Belgesi olarak geçerlidir )

DİKKAT ÖNEMLİ ÖNERİ: İklim farkından dolayı bazen Kuluçka Makinesi nin ısı göstergesi ile Kuluçka Makinesi nin gerçek iç ısı farkı çıkabilir. Lütfen ilk kurulumda harici bir termometre ile de ölçüm yapmanız önemle tavsiye edilir. Eğer fark tespit edecek olaursanız lütfen EFE KULUÇKA MAKİNELERİ Teknik destek hattımızı arayınız.

Kuluçka Makinesinin kullanımı:
1. Düzgün çalıştığını görmek için makineyi sınayın.
2. Yumurta bölmesindeki kontrol fişini yumurta tepsisindeki sokete takınız.
3. Yerel nem düzeylerine bağlı olarak bir ya da iki su kanallarını doldurunuz.
4. Yumurtanın sivri tarafının aşağı gelecek şekilde ayarlayınız.
5. Kapağı kapatın ve makineyi çalıştırınız.
6. Sıfırlamak ve günlük sayacı "0" dan başlatmak için (yeşil düğmeye sol tarafta) sıfırlama düğmesine basınız. (Geri sayım 01:59 de çevirme duracaktır).
7. Nem göstergesine göz atininiz ve gerektiğinde su kanallarını doldurunuz. Normalde her 4 günde gerekebilir.
8. 18 inci günde dönen mekanizması ile tepsiyi kaldırmanız gerekir ve altta bulunan çıkım sepetinin üstüne yumurtaları yerleştiriniz.
9. Aynı zamanda, nemi arttırmak için su kanalını doldurmak önemlidir. Civcivler yumurta kabuklarını kırmaları için yeterli yumuşak olmasını sağlamak için nem çok önemlidir.
10. Civcivler yumurtadan çıkmaya başladığında kapağı asla açık bırakmayınız. Bunu yaparsanız, nem kaybı olur. Yumurta kabuklarının kurumasına neden olur ve yumurta kabuğunu kırmak mümkün olmaz.

Kuluçka ipuçları:
Yumurta ve Kuluçka hijyeni:
Uygun hijyen iyi kuluçka sonuçlarını elde etmektedir. Kötü hijyen ise ilk 10 gün içinde civcivlerin ölümüne neden olur. Sadece temiz yumurtaları kuluçka makinesi yerleştiriniz. Kirli yumurta ideal ısı ve nem koşullarında hastalıkların potansiyel taşıyıcılarıdır. Eğer, kirli yumurta varsa (dezenfektanlar uygundur) kuluçkaya üreticisi tarafından önerilen bir oranda Dezenfektan içeren ılık su (34-37derece) yıkayın ve kâğıt havlu kullanarak yıkadıktan sonra hızlı bir şekilde yumurtaları kurutunuz.
Soğuk suda yumurtayı yıkamayınız ve 4 dakikadan fazla su altında tutmayınız. Fazla su altında tutmanız doğurganlığı etkiler ve yumurta kabuğu ile bakteriyel penetrasyona teşvik eder.
Yumurtayı hijyeninde diğer yardımcı yıkama ürünlerde tavsiye edilir. Uygun bir fümigan (her bir uygulama için uygun miktarlarda için Tablo 1 ‘e bakınız), formalin (hacim ile), 1.5 parça potasyum permanganat (Condy’s kristaller) 1 parçası karıştırılmasıyla yapılmıştır ve formaldehit gazı vardır. Kuluçka katlarına bir tabak kimyasallar yerleştirin. İlk yemeğin içine şekerli su yerleştirin ve sonra bunun üzerine formalin dökün. Hızlı şekilde kuluçkanın kapağını kapattınız. Doğru tütsülemek için, doğru sıcaklık ve nem ile normal makineyi çalıştırın. 20 dakika sonra kapağı açınız ve bir kaç dakika için makineyi havalandırın.

Sağlıklı stok:
Bazı hastalıklar yumurta yoluyla bulaşabilir, sadece sağlıklı bir sürüden yumurta kullanınız. Yumurta bulaşıcı hastalıklar ise salmonella enfeksiyonları, tavuk tifo ve Mycoplasma gallisepticum en fazla görünmektedir. Hastalığı ile enfekte kuşlar tarafından atılmıştır yumurtalar doğurganlıkta başarısız olabilir. Bazı kuşlar kuluçka sırasında ölebilir ve ölüm taşıyıcıları olarak hareket edebilirler ve sağlıklı civcivleri enfekte edebilirler. Kaynağı belli olmayan yumurtaları kuluçka makinesinde kullanmayınız, aksi durumda diğer yumurtalarda riske edilir.

Önemli Notlar:
Kuluçka makinesini 3 saat çalıştırdıktan sonra belirtmiş olduğumuz değerlere ancak ulaşacaktır. Isı hızlı şekilde normal değerlere ulaşır, fakat nem değeri daha geç önerilen orana ulaşır. Kuluçka Makinesini oda sıcaklığı ortamda kullanın ve doğrudan beton veya ısıyı çekecek zemine koymayınız. Önerimiz ise makineyi koli içerisinde koruyan beyaz köpüğün içerisine yerleştirmeniz ve hava deliği ile su ilave deliklerinin hizasında kalemle delik delmenizdir.
Elektrik kesintilerinde ise Kuluçka Makinesini invertör ile beslemek veya kapağını 2 cm aralayacak şekilde bir parça yerleştirmeniz ve battaniye ile sıcaklığı koruyunuz. Bu işlem yaklaşık 4-5 saat yumurtaları koruyacaktır.

Ayrıca çıkıma 3-4 gün kala nem ayarını en az %70-75’e çıkarmanız civcivlerin kolay çıkmasını sağlayacaktır.

Kümes Hayvanları gelişim de kuluçka makinesi ısı derecesi ve nem oranı:
alt text

Efe Kuluçka makinesi çıkım ve gelişim

Efe Kuluçka civciv gelişim Tablosu örnek:
alt text

efe kuluçka civciv gelişim tablosu

Ayrıca Civciv çıkım problemleri için burada inceleyiniz.